Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 77-85: Ήττα στο ντεμπούτο του Χεζόνια (vid)

Η διαφορά ποιότητας και πληρότητας της Μπαρτσελόνα, σε συνδυασμό με τα μεγάλα καλάθια από τους Μίροτιτς και Χίγκινς δεν άφησαν τον εξαιρετικό Μάριο Χεζόνια να πανηγυρίσει τη νίκη στο ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στη Euroleague.

Ο Κροάτης σταρ, έχοντας μολις μια προπόνηση με την υπόλοιπη ομάδα, ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους και οδήγησε την ομαδα του, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης σε κρίσιμα σημεία και τα αβίαστα λάθη στοίχισαν την ήττα με 77-85 μέσα στο ΟΑΚΑ.

Ψηλό σχήμα ο Κάτας, πήρε… φωτιά ο Μίροτιτς

Ο Όντεντ Κάτας, έχοντας να αντιμετωπίσει και τις γνωστές απουσίες, ξεκίνησε τον αγώνα με ψηλό σχήμα. Κάτι στο οποίο αρέσκεται, βέβαια, από την πρώτη στιγμή που ανέλαβε τον Παναθηναϊκό. Έριξε στην πεντάδα ουσιαστικά τον Σαντ Ρος, μαζί με τέσσερις φόργουορντ, τους Χεζόνια, Ουάιτ, Μήτογλου και Μπέντιλ.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τον Μίροτιτς σε… καυτή κατάσταση, ειδικά έξω από τα 6.75μ., με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να χτίσει από νωρίς ένα προβάδισμα και να προηγηθεί με 2-7 και 4-9. Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προσπάθησε να «χτυπήσει» στο πρόβλημα δημιουργίας που έχει ούτως ή άλλως ο Παναθηναϊκός και πίεσε πολύ σε όλο το γήπεδο τον Σαντ Ρος στο κατέβασμα της μπάλας, καθυστερώντας τις επιθέσεις των γηπεδούχων και αναγκάζοντάς τους σε βεβιασμένες επιλογές σε ορισμένα σημεία.

Σούπερ… πάθος ο Μάριο

Οι «πράσινοι» απάντησαν με το πρώτο καλάθι του Χεζόνια (κέρδισε και το φάουλ από τον Καλάθη) και δύο ωραίες συνεργασίες των Μήτογλου-Μπέντιλ, ισοφάρισαν σε 9-9. Ωστόσο, ο Μίροτιτς δεν σταματιόταν και έφτασε τη διαφορά στους 9 (12-21) με 13 πόντους στην πρώτη περίοδο, η οποία έκλεισε στο 17-26 με τρίποντο του κομβικού Μπολμάρο και φάουλ που δεν δόθηκε στον Παπαγιάννη (και είχε ως αποτέλεσμα την τεχνική ποινή στον Κάτας για διαμαρτυρία). Ο προπονητής του Παναθηναϊκού τα είχε και με τους παίκτες του στο τέλος της πρώτης περιόδου, μιας και σε 10 λεπτά έκαναν κακή χρήση των φάουλ, αφού υπέπεσαν μόλις σε 1!

Στη δεύτερη περίοδο η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 11 πόντους με τρίποντο του Μπολμάρο (20-31), αλλά η τρομερή ενέργεια που έβγαλε ο Χεζονια σε άμυνα (μπλοκ στον Σμιτς και άμυνες στον Ντέιβις) και επίθεση, σε συνδυασμό με την ευστοχία του Μπέντιλ και την καλύτερη ισορροπία με την είσοδο του Μποχωρίδη, έφεραν ένα σερί 7-0 και τη διαφορά στους 4 (27-31). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ξεχειλίζουν από ποιότητα και με το πρώτο τρίποντο του Καλάθη και τον Μίροτιτς να επιστρέφει στο παρκέ και το σκοράρισμα, έφτασαν τη διαφορά στο +12 (33-45). Οι «πράσινοι» με τρίποντα των Μπέντιλ και Χεζόνια, μείωσαν, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-47.

Έδωσε μάχη, αλλά αβίαστα λάθη και Χίγκινς τον τελείωσαν

Η τρίτη περίοδος είχε ανάλογη εικόνα στην εξέλιξη του σκορ, με την Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει ξανά με 11 πόντους (41-52), τον Παναθηναϊκό να μαζεύει τη διαφορά και να ξαναχάνει την επαφή. Έγινε όμως με λίγο διαφορετικό τρόπο. Οι «πράσινοι» ήταν πολύ πιο προσηλωμένοι στην άμυνα, ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους σε λάθη και τραβηγμένες επιθέσεις, αλλά παράλληλα είχαν και οι ίδιοι πρόβλημα στη δημιουργια και πολλά λάθη. Η Μπαρτσελόνα έκλεισε την περιόδο προηγούμενη με 9 πόντους (50-59).

Ανάλογη ήταν και η εικόνα στην τελευταία περίοδο, με τη διαφορά ποιότητας να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ της Μπαρτσελόνα, αλλά τον Παναθηναϊκό να μην παραδίδει τα όπλα εύκολα. Μείωσε τρεις φορές στους 6 με μεγάλα καλάθια από Χεζόνια και Ουάιτ και έδειχνε πως μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Ωστόσο τα αβίαστα λάθη, ειδικά ο Μήτογλου 4:30 πριν το τέλος, με 3 χαμένες βολές και κακές αντιδράσεις στην άμυνα, αλλά και ο Χίγκινς με τρομερή εμφάνιση στο τέλος και μεγάλα σουτ, αποδείχθηκαν κλειδί για να πάρει τελικά τη νίκη η Μπαρτσελόνα με 85-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 39-47, 50-59, 77-85

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Μακ 11 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Παπαγιάννης 4 (1/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Μποχωρίδης 2 (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Χεζόνια 21 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ, 5 λάθη), Κασελάκης, Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου 13 (4/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 14 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαντ-Ρος 5 (1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντέιβις 8 (3/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βέστερμαν, Χάνγκα 4, Μπολμάρο 8 (2), Σμιτς 6 (3/4 δίποντα), Οριόλα 2, Αμπρίνες 2, Χίγκινς 16 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Κούριτς 3 (1), Κλαβέρ 2, Μίροτιτς 25 (4/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 9 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη