Euro 2020: «Περίπατος» Βελγίου με ντοπιέτα Λουκάκου

Ένα χαλαρό σαββατόβραδο πέρασε απόψε (12/06) το Βέλγιο κόντρα στην Ρωσία φιλοδωρώντας την με τρία γκολ (3-0) και σκαρφαλώνοντας στην κορυφή του δεύτερου ομίλου.

Στο πρώτο ημίχρονο το Βέλγιο είχε την πρωτοκαθεδρία των κινήσεων και τις ευκαιρίες και παρά τις τρεις αναγκαστικές αλλαγές που χαλούσαν το ρυθμό, κατάφερε να βρει δυο γκολ, πρώτα με τον Ρομέλου Λουκάκου στο 10′ (το αφιέρωσε και στον Κρίστιαν Έρικσεν) και έπειτα με τον Τομάς Μενιέρ στο 34′ και να καθαρίσει… την μπουγάδα από το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο 45λεπτο η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ «έσβησε» το παιχνίδι. Έριξε το ρυθμό και περίμενε υπομονετικά να τελειώσει το παιχνίδι κρατώντας δυνάμεις. Στο 88ο λεπτό έβαλε και το…κερασάκι στην τούρτα ο Ρομέλου Λουκάκου διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.